Thanea

Atrakcje Krynicy-Zdroju – na weekend

Bez kategorii 1 Comment

Od dawna wiadomo, że niewątpliwe atrakcje Krynicy-Zdroju przyciągały do tej niewielkiej miejscowości nawet wysokich urzędników, książęta i głowy państw. Dziś Krynica-Zdrój to jeden z głównych celów turystów, ludzie tłumnie przybywają tutaj zarówno zimą jak i latem. Co zatem sprawia, że z roku na rok przybywa tu coraz więcej ludzi? Czy jest to rozbudowana baza wypoczynkowa i dobra kuchnia? A może ciekawe zabytki i niezwykła historia tego miejsca? Z pewnością warto przekonać się o tym na własnej skórze.

Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych atrakcji Krynicy-Zdroju są wspaniałe zabytkowe wille rozsiane niemal po całej miejscowości. Wypoczynek i nocleg w Krynicy przypomina nieco podróż w czasie. Stojąc na Bulwarach im. Dietla, patrząc w stronę drewnianych willi na zachodnim brzegu Kryniczanki, można odnieść nieliche wrażenie, że profesor pojawi się tu lada chwila. To dzięki temu człowiekowi w połowie XIX wieku uzdrowisko zyskało na znaczeniu i bardzo szybko zaczęło się rozwijać. Można powiedzieć, że stało się po prostu modne. Kiedy na początku XX w. doprowadzono tu pierwszą linię kolejową miasto przeżyło najprawdziwszy rozkwit. Niestety w dalszym ciągu podróż pociągiem z Krakowa trwa planowo niemal 6 godzin. Jest to zatem podróż dla wyjątkowo cierpliwych pasażerów. Nie ulega wątpliwości, że właśnie przez bardzo długą i wyczerpującą podróż warto zostać tu nieco dłużej niż tylko na weekend. Mówi się, że sam spacer po pięknym Parku Zdrojowym może trwać w nieskończoność, podczas gdy w zabytkowych willach tętni życie.

Te nietuzinkowe drewniane domy nie są bynajmniej skansenem lecz nadal służą jako wspaniałe kawiarnie czy pensjonaty.  Jedna z nich mieści nawet szkołę muzyczną. Zabytkowe wille są według wielu opinii największą atrakcją Krynicy Zdroju. Dzięki nim miasto z pewnością wyróżnia się wśród innych górskich kurortów w Polsce. Podobno tuż przed wybuchem wojny, swój miesiąc miodowy spędzała tutaj księżniczka Juliana z księciem Bernardem. Jest to matka obecnej królowej Holandii – Beatrycze. Dziś praktycznie wszyscy restauratorzy robią sobie wspólne fotografie z demokratycznie wybranymi przywódcami państw, którzy corocznie przyjeżdżają do miasta na jesieni w czasie słynnego Forum Ekonomicznego.  Krynica-Zdrój to wspaniałe miejsce na odpoczynek. Zdecydowanie warto tu przyjechać choćby na weekend.

Related Posts

1 Comment

  • Marmurkowa on 15 października 2016

    Wille wyglądają malowniczo na tle całej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>