Thanea

Atrakcyjny Nowy Sącz

Bez kategorii No Comment

Małopolska to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów. Poza pięknymi krajobrazami naszych Tatr oraz podgórskich miast i miasteczek, rejon ten to przede wszystkim historia, która nieodłącznie wiąże się z dziejami całej Polski.

Zanim powstało obecnie znane nam miasto Nowy Sącz, na jego miejscu kwitła osada zwana Kamienicą. Dopiero w roku 1292 z nadaniem przez króla Wacława II aktu lokacyjnego miejscowość zmieniała nazwę na tę, którą posiadało sąsiednie miasto czyli Sącz. Jedyną różnicą było dodanie słowa „nowy”. Stąd też obecnie możemy mówić o Starym Sączu i Nowym Sączu. Aktualnie miasto stanowi trzeci co do wielkości ośrodek miejski i główne centrum turystyczne Sądecczyzny. Jest to tym samym idealnie miejsce na wypad w góry nie wchodząc w sam teren górzysty.

Nowy Sącz może pochwalić się wyjątkowo atrakcyjną i szeroką bazą noclegową, która zapewni odpowiedni komfort noclegu nawet najbardziej wytrawnym turystom. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się obiekty, które usytuowane są w centrum miasta (przejrzyj ofertę firmy Meteor – noclegi Nowy Sącz), ponieważ wszędzie jest z nich blisko. Do grona najstarszych zabytków niewątpliwie należy zaliczyć Bazylikę św. Małgorzaty. Choć historycy wciąż spierają się o właściwą datę budowy kościoła to nie ulega wątpliwości, że już w momencie nadawania aktu lokacyjnego w mieście istniały dwie świątynie – p. w. św. Wacława oraz p. w. św. Małgorzaty, który miał nieco mniejsza rangę. Jednak w roku 1448 kardynał Oleśnicki nadał budowli rangę kolegiaty. Dopiero papież Jan Paweł II w uznaniu znaczenia, tego miejsca kultu w roku 1992 nadał kościołowi status Bazyliki mniejszej.

Świątynia mieści w sobie Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, w którym część oddawana jest obrazowi z wizerunkiem Cudownego Oblicza, które jest jednocześnie elementem wystroju ołtarza głównego. Według legendy cudowny malunek miał zostać stworzony przez św. Łukasza i mieć swoje miejsce w Jerozolimie. Stamtąd, jako podarunek miał zostać przekazany carowi moskiewskiemu, skąd dostał się w ręce króla czeskiego Wacława II. W drodze do Czech, umęczeni wędrowcy zatrzymali się w osadzie Kamienica. Kiedy kolejnego dnia orszak chciał wyruszyć dalej okazało się, że święte oblicze ujęte w obrazie nie pozwala na poruszenie całego wozu w którym się znajduje. Zgodnie z orzeczeniem lokalnego mnicha uznano, że taka jest wola Pana, który właśnie to miejsce wybrał na lokalizację swojego oblicza.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>