Thanea

Bogata w atrakcje Jelenia Góra

Bez kategorii No Comment

Jelenia Góra jest znanym miastem o niezwykle bogatej historii. Leży w województwie dolnośląskim, w samej Kotlinie Jeleniogórskiej. Przepływa przez nią znana rzeka Bóbr. W mieście znajduje się główna siedziba Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego. Położenie Jeleniej Góry jest niezwykle malownicze głównie z uwagi na otoczenie pięknych gór – od południa Karkonoszy, od wschodu Rudaw Janowskich, natomiast od północy Gór Kaczawskich.

Jelenia Góra jest miastem o bogatej historii. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XVI wieku, według historii jednak początki miasta związane są z założenia przez Bolesława III Krzywoustego słowiańskiego grodu, którego nazwa niestety nie jest znana. Początki współczesnego miasta datuje się na XIII wiek, kiedy osadzać zaczęli się tutaj kolonizatorzy niemieccy. Zabytki Jeleniej Góry w dużej mierze wpisane są do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Na listę tę wpisano całe miasto, stanowiące cenny ośrodek historyczny i kulturowy. Ponadto znanym zabytkiem, znajdującym się na liście miejsc wartych zobaczenia jest kościół p.w. św. Erazma i Pankracego [do zobaczenia na stronie Wikipedii]. Jest to najstarszy kościół w całym mieście, a jego powstanie datuje się na rok 1552. Charakterystyczna wieża kościoła, sięgająca 51 metrów sprawia, że jest to miejsce niezwykle interesujące. Ciekawostką jest pomnik św. Jana Nepomucena z 1709 roku, stojący przy samym wejściu do zakrystii. Pomnik ten został zrzucony z mostu w 1812 roku. Na szczęście został uratowany i odnowiony, a w 1886 roku trafił do świątyni w mieście.

Wielość atrakcji, które czekają na nas w Jeleniej Górze jest tak ogromna, że trudno je tu wszystkie opisać. Miasto posiada kilka odrębnych dzielnic, z których każda pełna jest fascynujących zabytków. Najczęściej chyba odwiedzaną dzielnicą Jeleniej Góry są Cieplice, stanowiące część uzdrowiskową. Tutaj znajdują się ośrodki, pensjonaty i wille dla kuracjuszy, jest tu również piękny Teatr Zdrojowy, w którym odbywają się liczne przedstawienia i spektakle oraz inne wydarzenia kulturalne, których w Jeleniej Górze nie brakuje. Warto również zapewnić sobie wygodne noclegi. Miasto w pełni to umożliwia, oferując wiele miejsc noclegowych w różnych kwaterach dla turystów [do zobaczenia na witrynie Meteora]. Warto zatrzymać się tu na dłużej, bowiem obejrzenie wszystkich atrakcji w ciągu jednego dnia jest wprost niemożliwe.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>