Thanea

Łódź kulturalną stolicą Polski?

Bez kategorii No Comment

Stolica województwa łódzkiego, jedno z największych miast w Polsce, niegdyś centrum przemysłu włókienniczego i filmowego. Historia Łodzi sięga XIV wieku, kiedy to funkcjonowało jako małe miasteczko rolnicze, lokalny ośrodek handlowy i rzemieślniczy. Niedługo później Łodzi nadane zostały prawa miejskie, które na przełomie wieków zostawały jej odbierane i nadawane na nowo. Początki wielkoprzemysłowego miasta datuje się na rok 1828, kiedy to w mieście budowały się wielkie manufaktury, a produkowane w nich towary eksportowano do Chin i Rosji. Łódź nie mająca długiej historii, za to określana jako czterokulturowa, w XIX wieku zaczęła interesować głównie oprócz Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan.

Najdłuższą ulicą handlową w Europie jest najbardziej reprezentatywna ulica Łodzi – Piotrowska, licząca 4200 metrów biegnąca w linii prostej pomiędzy placem Wolności a placem Niepodległości i to właśnie dlatego postanowiliśmy po raz pierwszy odwiedzić Łódź. Skorzystaliśmy z obfitej i bardzo korzystnej oferty kwaterunkowej i zarezerwowaliśmy hotel położony niedaleko naszego centrum zainteresowania, a za same noclegi w Łodzi zapłaciliśmy niewiele. Piotrowska już razem z powstawaniem miasta stanowiła centrum, a jej rozwój niespodziewanie nadał jego kształt. Dziś główna wizytówka miasta, skupiająca najważniejsze instytucje kulturalno-rozrywkowe, najlepsze restauracje i kluby oraz interesujące budowle. To tutaj zjesz najlepszą w Łodzi pizzę, wypijesz świeżo mieloną kawę, no i zrobisz najładniejsze zdjęcie. Wszystko to w towarzystwie specyficznej, bardzo cieszącej oko architektury. Nas najbardziej zachwyciła dbałość o detale, którymi ozdobione są fasady budynków stojące przy ulicy Piotrowskiej, a łódzka starówka stała się jedną z najbardziej przez nas ukochanych.

Łódź to oczywiście nie tylko ulica Piotrowska. Znajdują się tutaj liczne muzea związane z prężnie działającym tu przedsiębiorstwem filmowym. Naszym ulubionym jest Se-ma-for Muzeum Animacji, działające przy studio filmowym, gdzie oprócz ekspozycji lalek, dekoracji i rekwizytów z kultowych polskich bajek wyświetlane są filmy, podczas których pracownicy opowiadają turystom o technikach animacji i realizacji filmu animowanego od początku do końca. Jest to nie lada gratka nie tylko dla najmłodszych. Łódź na pewno zachwyca i mamy nadzieję, że uda  się tutaj szybko wrócić zobaczyć pozostałe części tego miasta.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>