Thanea

Ruciane-Nida – Mazury na wakacje

Bez kategorii No Comment

Często planując swoje wakacyjne wyjazdy, rozważamy możliwość przyjazdu na Mazury. Każdy z nas bowiem chce na własne oczy zobaczyć piękne jeziora, znane nam od dziecka, nierzadko jednak tylko z opowiadań. Słusznie, Mazury są regionem wyjątkowym i wartym zobaczenia, a miastem najlepszym na zatrzymanie się na dłużej jest Ruciane-Nida. Leży ono na Pojezierzu Mazurskim, w sąsiedztwie znanego jeziora Śniardwy. Stanowi częstą bazę wypadową nad akweny, często zresztą nazywane jest „wrotami Mazur”. Tym, co zasługuje na uwagę są noclegi Ruciane-Nida bowiem rozwinęły bazę wypoczynkową, ułatwiając turystom znalezienie zakwaterowania na czas pobytu w tej pięknej miejscowości.

Ruciane-Nida to miasto pełne znakomitych atrakcji, przyciągających tu turystów z całej Polski. Niewątpliwie jedną z największych jest muzeum K. I. Gałczyńskiego, który właśnie tutaj stworzył kilka swoich znanych dzieł. Mieści się ono w Leśniczówce Pranie, w której poeta chętnie spędzał czas. Wewnątrz obejrzeć możemy pamiątki z tego okresu. Możemy też wziąć udział w jednym z poetyckich wieczorków na cześć poety, organizowanych tutaj regularnie. Inną atrakcją miasta jest neogotycki kościół  Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz stara Wyłuszczarnia nasion im. Zdzisława Borońskiego z XIX wieku. Najstarszą budowlą kolejową natomiast jest wieża wodna, która w przeszłości funkcjonowała jako źródło zasilania parowozów.

Ruciane-Nida to miejsce niezwykle bogate w zieleń, obfituje bowiem w pomniki przyrody i ścieżki dydaktyczne, zachęcające do wycieczek i spacerów z całą rodziną. Nieskazitelnie czyste powietrze sprawia, że to miejsce jest niezwykle często odwiedzane przez osoby, szukające odpoczynku, odetchnięcia od zgiełku wielkich miast. Tutaj czeka na nich spokój, wyciszenie i pełen relaks. Wiele osób, szukających okazji do odpoczynku i wyciszenia się, decyduje się na rejs widokowy statkiem, będący świetną atrakcją nie tylko dla nas, ale też dla naszych dzieci. Budowlami charakterystycznymi dla miasta są tu wille. Jedną z nich jest „willa Strobla”, wzniesiona najprawdopodobniej w XIX wieku. Podobno należała do malarza o nazwisku Strobel, jego postać jednak jest owiana tajemnicą, nic więcej bowiem poza nazwiskiem o nim nie wiadomo. Takich will jest w Rucianem-Nidzie kilka, a każda z nich jest dziś świetną atrakcją turystyczną.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>