Thanea

Zabytki dolnośląskiego Wałbrzycha

Bez kategorii No Comment

Na Dolnym Śląsku istnieją liczne górskie kurorty, które przyciągają co roku wielu turystów i kuszą ich trasami narciarskimi oraz górskimi szlakami. Są też miejsca, jak Wałbrzych, gdzie można podziwiać piękno zabytkowych obiektów, a do przyrodniczych ciekawostek jest stąd równie blisko, jak w innych miejscowościach. Warto więc wybrać się tu nie tylko przejazdem, ale zostać na kilka dni i zwiedzić całą okolicę. W Wałbrzychu znajdziemy wiele wspaniałych budynków, z których część odzyskała już dawny blask, a części jest właśnie przywracany.

Pałacyk Tielscha powstał prawdopodobnie w latach 70. XIX wieku. Mimo nazwy nie był budynkiem mieszkalnym, a biurowcem firmy produkującej porcelanę. Powierzchnia użytkowa tego budynku to 1500 metrów kwadratowych, jest to więc całkiem pokaźny gmach. W ostatnich latach przechodził liczne remonty. Znajdziemy też w mieście wiele innych gmachów i pałaców, np. pałac Albertich z początku XIX wieku, będący przykładem stylu klasycystycznego albo barokowy pałac Czettritzów z początku XVI wieku. Przy wałbrzyskim rynku znajdują się również zabytkowe domy kupców i mieszczan, w części pochodzące z XVIII wieku. Jednym z bardziej charakterystycznych gmachów w mieście jest eklektyczny ratusz z 1857 roku. Zarówno ratusz, jak i kamienice wcześniej wspomniane, mieszczą się przy głównym rynku – Placu Magistrackim. Na środku znajduje się fontanna, która pojawiła się tu kilkadziesiąt lat temu, by umilić mieszkańcom i turystom czas spędzony na płycie rynku.

W Wałbrzychu znaleźć można też perły architektury sakralnej. Neogotycki kościół Aniołów Stróżów (Wałbrzych – kościół wikipedia) to jeden z takich przykładów. Pochodzi on z przełomu XIX i XX wieku, a wybudowano go w miejscu dawnej XV-wiecznej konstrukcji. Zbudowany jest z ciemnoczerwonej cegły i góruje ponad otaczającymi go budynkami. Równie potężne wrażenie robią jego wysokie wnętrza. W 2010 roku został on ogłoszony kolegiatą pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów. Na turystów w Wałbrzychu czeka też doskonała baza noclegowa (Wałbrzych – noclegi meteor). Miejsca do spania znajdziemy tu m. in. w kilku hotelach oraz innych większych obiektach. Noclegi Wałbrzych oferuje też w prywatnych kwaterach, pokojach gościnnych, czy gospodarstwach agroturystycznych. Licznie występują tu także restauracje oraz kawiarnie, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu miasta.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>