Kiedy płacimy podatek od pożyczki?

Kiedy płacimy podatek od pożyczki?

W naszym kraju istnieje bardzo dużo podatków, a samo prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane. To nic dziwnego, że się w nim gubimy. Podatek należy zapłacić między innymi, w przypadku zawierania umowy i pożyczkę. Czy pożyczki online należy zgłaszać do Urzędu Skarbowego? Od jakich pożyczek płacimy podatek? Tego właśnie można dowiedzieć się w tym tekście.

Kiedy musimy zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego

Pożyczki to szczególne zobowiązania finansowe, które wynikają z prawa cywilnego, a nie, jak to bywa w przypadku kredytów, z prawa bankowego. Wiąże się to nie tylko z pewnymi prawami, lecz także obowiązkami. Choć pożyczki wydają się nam o wiele prostsze i przyjemniejsze, to jako pożyczkobiorcy, musimy pamiętać o kilku obowiązkach, które będą do nas należeć, zaraz po zawiązaniu umowy i pożyczkę.

Sama informacja o tym, że od pożyczki należy zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego, tak naprawdę nic nam nie da. Do tego prawa istnieje szereg warunków i wyjątków, które warto znać. Inna nasza sytuacja będzie, gdy bierzemy zwykłą pożyczkę od firmy pożyczkowej, na nasze potrzeby, na przykład opisane tutaj https://nettg.pl/gornictwo/195403/czy-nowe-pozyczki-pozwalaja-ominac-bik, a inna sytuacja będzie, gdy pożyczymy pieniądze od znajomych, rodziny, czy też z firmowej kasy zapomogowo-pożyczkowej.

Ustawa o podatku od czynności cywilno-prawnych mówi jasno, że zawarcie umowy, wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia faktu zawarcia umowy do Urzędu Skarbowego, a także zapłacenia podatku. Czas jednak dowiedzieć się, czy pożyczki online należy zgłaszać do Urzędu Skarbowego, a także jak wygląda sprawa z innymi pożyczkami?

Zgłoszenie umowy pożyczki a obowiązek podatkowy

Samo zawarcie umowy nie wiąże się zawsze z faktem powstania zobowiązania podatkowego. Ustawa o podatku od czynności cywilno-prawnych mówi o tym, że obowiązek podatkowy dotyczy jedynie sytuacji, gdy umowa zawierana jest przez osoby prywatne, nieprowadzące w tym zakresie żadnej działalności.

Opis ten łatwo daje już nam odpowiedź na pytanie, czy pożyczki pozabankowe należy zgłaszać od Urzędu Skarbowego. Takich pożyczek ani nie trzeba zgłaszać, ani też nie trzeba płacić od nich podatku. Dzięki temu nawet przy nieco wyższych kwotach, jest to bardzo opłacalna forma pozyskiwania pieniędzy.

Co jednak z osobami prywatnymi, czyli fizycznymi? Przecież dla nas może to być umowa o pożyczkę ze znajomym, czy też osobą z rodziny? W takim wypadku umowę należy zgłosić, a także zapłacić 2% podatku od wartości pożyczki. Istnieją jednak wyjątki, o których należy pamiętać:

  • Do kwoty 9 637 zł zwolnieni są pożyczkobiorcy, którzy zawierają umowę z osobą z pierwszej grupy podatkowej. Kwotą ta jest jednak suma pożyczek z ostatnich 5 lat od danej osoby.
  • Powyżej kwoty 9 637 istnieje również możliwość uzyskania zwolnienia, jednak jeśli umowa dotyczy konkretnych osób z pierwszej grupy podatkowej, a mianowicie: małżonków, wstępnych, zstępnych, pasierba, rodzeństwa, macochy, bądź ojczyma.

Ustawa przewiduje również zwolnienia, gdy umowa dotyczy innych osób, niż te z pierwszej grupy podatkowej, jeśli:

  • Od jednej osoby pożyczyliśmy 5 000 zł lub od kilku 25 000 zł w ciągu ostatnich 3 lat.
  • Jeśli pieniądze pożyczyliśmy z funduszu zakładowego.

Warto znać te wyjątki i prawo dotyczące pożyczek, ponieważ sankcje podatkowe, mogą wynosić w razie kłopotów nawet 20% wartości pożyczki, co może być dla nas bardzo dotkliwe.

Stefan Rączka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.