Kredyty gotówkowe na święta – jak nie dać się złapać w pułapkę?

Kredyty gotówkowe na święta – jak nie dać się złapać w pułapkę?

Przed okresem świątecznym, gdy w grę wchodzi wzmożony czas zakupów, łatwiej o pomyłki i nieodpowiednie decyzje. Jedną z nich może być podpisanie umowy pożyczkowej, podczas gdy do dyspozycji ma się znacznie atrakcyjniejsze kredyty gotówkowe. Warto więc zwłaszcza w tym szczególnym okresie dokładniej przeglądać dostępne oferty. Nie brakuje bowiem zarówno tych korzystnych finansowo, jak i pełnych kruczków, haczyków i pułapek.

Podejmuj decyzje kredytowe na zimno

Chociaż wydatki świąteczne z roku na rok rosną i Polacy wydają coraz więcej na przygotowanie świąt, nie może być to powodem do ślepego brania gotówki w ciemno. Wręcz przeciwnie: jeśli szykują się większe kwoty do wydania, należy spokojnie usiąść, rozpisać poszczególne koszty i wyznaczyć sobie nieprzekraczalną granicę finansową. Jeśli domowy budżet nie daje rady z pokryciem tych wydatków, należy z części zrezygnować lub skorzystać z opcji pomocy zewnętrznej. Taką są na przykład kredyty gotówkowe, które wzięte na krótki czas (3-6 miesięcy) i na niewielką kwotę można stosunkowo szybko i łatwo spłacić. Podjęcie takiej decyzji powinno być jednak również przemyślane; poddawanie się emocjom nie przyniesie niczego dobrego.

Który bank udziela kredyty gotówkowe?

Specjalistami od kredytów gotówkowych są oczywiście banki, które swoją ofertę bardzo często modyfikują tuż przed świętami. Powodem jest oczywiście rosnący wtedy popyt na takie usługi, ale też większa wiedza samych konsumentów. Polacy nie biorą już pierwszych z brzegu kredytów, ale szukają takich, które będą mogli najłatwiej spłacić – niskie raty, optymalny czas kredytowania, brak ukrytych opłat. Ze względów praktycznych najlepiej wybierać oferty banku, który prowadzi już ROR albo konto oszczędnościowe lub walutowe. Jednak jeśli korzystniejsza oferta jest w innej placówce, a konkurencyjny bank oferuje atrakcyjniejsze warunki, lepiej skorzystać z usług tego drugiego. Oszczędności pozyskane w ten sposób na kredycie będą warte dodatkowych formalności, jakie trzeba przejść w procesie sporządzania wniosku.

Poluj na kredytowe promocje

Okres przedświąteczny to również czas pojawiania się czasowych promocji w usługach bankowych. Obserwując rankingi i porównywarki można w łatwy sposób złapać ciekawą ofertę o atrakcyjnym oprocentowaniu, która dostępna jest np. wyłącznie przed samymi świętami, a jej warunki są o wiele atrakcyjniejsze od podstawowych. Banki zdają sobie sprawę z tego, że kredyty gotówkowe to dla wielu osób jedyna szansa na przygotowanie świąt, kupienie prezentów czy rodzinny wyjazd, dlatego walczą o klientów oferując im konkurencyjne, atrakcyjnie kredyty o obniżonym RRSO albo znacznie ograniczonej stawce prowizyjnej. Wybierając taką ofertę warto jednak przeczytać ją kilkukrotnie, sprawdzić wszystkie opłaty oraz dopytać o końcowy koszt. Może się zdarzyć, że pod przykrywką niskiego oprocentowania kryje się wysoka prowizja, obowiązkowe ubezpieczenie albo bardzo duże koszty obsługi kredytu, które finalnie czynią go kompletnie nieopłacalnym z punktu widzenia klienta.

Stefan Rączka

2 thoughts on “Kredyty gotówkowe na święta – jak nie dać się złapać w pułapkę?

  1. Ciężkie pytanie na pewno tak jak piszą autorzy artykułu należy podejść do tematu bez zbędnych emocji i dobrze porównać oferty dostępne na rynku. Masz do wyboru wiele porównywarek online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.