Na czym polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny polega na finansowaniu poprzez faktora zadłużeń Konsumenta względem jego partnerów. Faktor wchodzi w prawa właściciela należności na bazie art. 518 § 1 Kodeksu Cywilnego tj. realizując spłaty za dług Konsumenta względem jego dostawcy faktor staje się wierzycielem Konsumenta. Faktor uzyskuje prawa do opłaconej należności do wielkości przeprowadzonej spłaty. Z chwilą wstąpienia poprzez faktora w prawa wierzyciela Konsument staje się przymuszony do uregulowania długu na rachunek faktora.
Faktoring odwrotny – co to takiego?
Faktoring odwrotny jest jedną spośród metod finansowania przedsiębiorstw. W tradycyjnej formie polega on na zakupie poprzez faktora od podmiotu gospodarczego wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów bądź usług. Z kolei usługa faktoringu odwrotnego jest wyznaczona nie do sprzedających, ale do firm dokonujących zakupu. Jego proces polega na tymże, iż po złożeniu zamówienia u dostawcy tenże daje fakturę oraz sprzedaje artykuł klientowi. Potem klient (faktorant) wystawia fakturę do zakupu faktorowi, jaki daje dostawcy całość sumy.
Dla kogo dedykowany jest faktoring odwrotny?
Wedle ewidencji, w Polsce z kłopotem punktualnego opłacania należności poprzez klientów boryka się chociażby 85% spółek. Więc jeszcze więcej inwestorów decyduje się na skorzystanie z usług faktoringu odwróconego. Sprawdza się w rozmaitych dziedzinach. Faktoring odwrotny jest zwłaszcza przedsiębiorstwom, jakie mają stałych partnerów proponujących szybkie terminy płatności za towary bądź usług bądź takich, jakie potrzebują płatności gotówką.
Korzyści z używania odwrotnego faktoringu
Główną zaletą dla inwestorów korzystających z faktoringu odwrotnego jest to, iż ich zadłużenia są zawsze punktualnie uregulowane, natomiast równocześnie mogą oni zastosować wolne środki pieniężne na każdy cel. W rezultacie nie muszą brać kredytów, aby polepszyć płynność finansową. Jest to opcjonalne źródło finansowania działalności aktualnej. Środki pieniężne mogą zostać zastosowane nawet na inwestycje, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły szybciej się rozwijać.
Faktoring odwrotny pozwoli na terminowe uregulowanie opłat, budując tymże samym wizerunek przedsiębiorstwa jako wiarygodnego oraz rzetelnego partnera handlowego. Jest to opcjonalne do kredytu obrotowego źródło finansowania działalności aktualnej. Faktoring odwrócony ma mnóstwo właściwości zgodnych z pożyczką zaciągniętą na zapłatę zadłużeń.
Faktoring odwrotny – ubezpieczenia
Biorąc pod uwagę sprawę zagrożenia kredytowego, w wypadku factoringu odwrotnego nie wolno mówić o sprawie rozproszenia zagrożenia płatności, jakie w wypadku tradycyjnych rozwiązań podzielone jest pomiędzy wielu płatników długu. W factoringu odwrotnym mamy do czynienia z jedną relacją handlową – jeden partner oraz jedynie jeden klient. Dlatego także faktoring odwrotny, w większości wypadków, potrzebuje specjalnego ubezpieczenia, jakiego forma oraz wielkość zależy od zdolności kredytowej oraz kondycji Faktoranta.