Na czym polega faktoring?

Formuła faktoringu mówi, iż faktoring to usługa rachunkowa polegająca na zakupie poprzez spółkę faktoringową (faktora) od biura (faktoranta) nieprzeterminowanych należności z tytuły sprzedaży towarów bądź usług. Faktoring jest formą krótkoterminowego finansowania dla spółek oferujących tzw. kredytów kupieckich, więc wykorzystujących przedłużone terminy płatności względem własnych klientów. Faktoring to usługa wszechstronna. Poza umożliwieniem szybkiego dostępu do gotówki, faktoring to również pakiet specjalnych usług.
Czym jest faktoring?
Na samym początku należałoby objaśnić, czym jest faktoring. Mówiąc dokładnie – jest to urządzenie do dysponowania wierzytelnościami, na jakie składa się finansowanie faktur, obserwowanie należności oraz ocena klientów. Faktoring polega na wcześniejszym wypłaceniu poprzez spółkę faktoringową zaliczki z wystawionej klientowi faktury z długim okresem płatności (np. 30-dniowym). Dzięki temu od razu dysponujesz środkami pieniężnymi, bez konieczności czekania na płatność.
Jak w praktyce funkcjonuje faktoring?
Sprofilowana firma finansowa (bank lub spółka faktoringowa) odkupuje faktury od własnego konsumenta, natomiast potem przekazuje na jego konto gotówkę, jaka jest częścią kupionych należności. Prócz samego finansowania faktoring może obejmować także dochodzenie należności. Za oferowane usługi pobierane jest wynagrodzenie, przeważnie w formie prowizji – zwykle jest to dany procent od wartości faktury.
Żeby uzyskać pieniądze za własne faktury w niedługim okresie należy przede wszystkim zawrzeć umowę z faktorem. Umowa taka jest zawierana na czas nieokreślony, co stanowi jej wyższość nad umowami kredytowymi zawieranymi zazwyczaj na jeden rok. Nie ma konieczności dorocznego odnawiania umowy. Zawarcie umowy faktoringu występuje szybko, gdyż przesłanki do jej rozpoczęcia są odmienne aniżeli w np. kredycie bankowym.
Dla kogo dedykowany jest faktoring?
Faktoring z całą pewnością idealnie sprawdzi się w wypadku spółek, jakie wykorzystują kredyty kupieckie, więc przedłużają czas płatności własnym konsumentom. Faktoring pozwoli opłacić działalność przedsiębiorstwa oraz zatrzymać całkowitą zdolność finansową firmy. Usługa pozwoli uchronić się przed niewypłacalnymi usługobiorcami, natomiast również skorzystać z wszechstronnych usług pieniężnych. Propozycja idealnie sprawdzi się w wypadku spółek, jakie nie mogą pozwalać sobie na nieterminowe uzyskanie zapłaty za wykonanie usługi.
Zalety faktoringu
Zawarcie umowy faktoringu jest niewątpliwie szybsze aniżeli np. decyzja o przyznaniu kredytu bankowego, gdyż opiera się o odmienne kryteria. Analiza zdolności kredytowej ma mniejsze znaczenie, natomiast znacznie bardziej ważna jest faktorowalność tj. czy są sytuacje, jakie mogą skutkować przeszkodami w wymaganiu należności. Usługi faktoringu zapewniają zachowanie płynności finansowej. Następną istotną właściwością faktoringu jest brak przymusu ustanowienia materialnych zabezpieczeń, tu ubezpieczeniem są same faktury (należności) i weksel przedsiębiorcy. Nieopłacenie faktury poprzez klienta, powoduje odpowiedzią ze strony faktora, jaki upomina dłużnika o potrzebie zapłaty.