Pożyczka bez zdolności kredytowej: na czym polega i gdzie jej szukać?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to z całą pewnością niezwykle atrakcyjna opcja dla naprawdę szerokiej grupy klientów. Warto pamiętać, że brak zdolności kredytowej może wynikać nie tylko z przyczyn o charakterze poważnym, jak na przykład zadłużenie, lecz również po prostu z tytułu negatywnej historii w bazach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy też Krajowy Rejestr Długów. Współczesny sektor pożyczkowy wciąż jednak ewoluuje i sukcesywnie stara się wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom różnych grup klientów. Stąd też w ofercie wielu obecnych aktualnie na rynku instytucji pożyczkowych znajdziemy między innymi takie rozwiązania, jak pożyczka bez zdolności kredytowej.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że klient będzie miał tutaj do wyboru więcej, niż jeden wariant. Co więcej, poszczególne rodzaje pożyczek bez zdolności kredytowej naprawdę znacząco różnią się pomiędzy, zarówno w zakresie swojej dostępności, jak też chociażby mechanizmu działania. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiej pożyczki z całą pewnością warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi szeroko rozumianych pożyczek pozabankowych bez zdolności kredytowej.
Pożyczka bez zdolności kredytowej: w jakich wariantach występuje na rynku?
Co do zasady forma pożyczek bez zdolności kredytowej będzie uzależniona od tego, jakimi czynnikami jest warunkowana nasza niska zdolność kredytowa. W ogromnej większości przypadków brak zdolności kredytowej klienta oznacza po prostu negatywną historię w bazach. W tej sytuacji na rynku znajdziemy całkiem sporo ofert instytucji pożyczkowych, które pod pewnymi warunkami będą skłonne „przymknąć oko” na naszą złą historię w BIK czy BIG.
Jakie to warunki? Przede wszystkim musimy dysponować realną zdolnością do spłaty zobowiązania. Oznacza to po prostu, że pożyczka bez zdolności kredytowej będzie dostępna dla nas wówczas, kiedy na przykład osiągane przez nas dochody pozwalają pożyczkodawcy uznać nas za klienta wiarygodnego. W tej sytuacji negatywna historia w bazach z dużą dozą pewności zostanie uznana po prostu za wpadkę z naszej finansowej przeszłości. Należy jednak liczyć się z tym, że pożyczkodawca może chcieć dokładnie zweryfikować naszą aktualną sytuację finansową, np. poprzez zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta bankowego za ostatnie miesiące.
Pożyczki oddłużeniowe
Całkowicie odmienną formę usług przeznaczonych dla klientów „bez zdolności kredytowej” stanowią tak zwane pożyczki na oddłużenie. W tym wypadku klient nie posiada standardowo rozumianej zdolności kredytowej nie tylko z powodu negatywnych wpisów w bazach, lecz także z tytułu posiadanego zadłużenia. Co oczywiste, uzyskanie finansowania pożyczkowego w takich warunkach będzie znacznie bardziej skomplikowane. Co do zasady, otrzymanie pożyczki na oddłużenie będzie wiązać się z koniecznością jej zabezpieczenia. Zabezpieczeniem takim może być zastaw nieruchomości lub rzadziej np. samochodu. Inna opcja to przystąpienie do umowy drugiej osoby, czyli gwaranta. Warto jednak pamiętać, że aby ten wariant był dostępny, osoba występująca jako gwarant pożyczki musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową, co zresztą zostanie sprawdzone przez pożyczkodawcę. W sytuacji, kiedy np. gwarant także posiada długi, jego poręczenie nie stanowi dla pożyczkodawcy żadnego istotnego zabezpieczenia pożyczki.