Pożyczka na raty przez internet: rewolucja, której nikt się nie spodziewał

Pożyczka na raty przez internet: rewolucja, której nikt się nie spodziewał

Jeszcze nie tak dawno temu nie dziwiły ulotki reklamowej firm pożyczkowych wrzucane do skrzynek, które informowały, że przedstawiciel-akwizytor sam przyjdzie do domu klienta podpisać umowę i przekazać mu pieniądze. Jednak odkąd na rynku pojawiła się pożyczka na raty przez internet, praktycznie wszystko się zmieniło i to nie pod względem kosmetycznym. Rynek pożyczek przeszedł gruntowną przemianę, zmieniając kurs o sto osiemdziesiąt stopni. Z jakim efektem?

Zmiana dla klientów

Beneficjentami tej przemiany zostali przede wszystkim klienci, którzy nagle dostali do ręki proste narzędzie umożliwiające otrzymanie pożyczki gotówkowej na dowolny cel i to bez konieczności przyjmowania akwizytorów czy wychodzenia z domu. Wystarczyło wypełnić internetowy wniosek oraz wysłać go przez automatyczny formularz, a potem tylko oczekiwać na wynik postępowania kwalifikującego do otrzymania pożyczki. Nawet kilkudniowe oczekiwanie na pieniądze zostało skrócone najpierw do doby, a potem do zaledwie kilkunastu minut. Dzisiaj pożyczka na raty przez internet może wylądować na koncie klienta błyskawicznie, bez większych formalności, a jedynym ważnym wymogiem jest posiadanie rachunku bankowego, na który zostaną przelane pieniądze.

Specyfika pożyczek

Zmianę odczuli jednak i sami pożyczkodawcy, ponieważ kompletnej metamorfozie poddana została specyfika dotychczasowych pożyczek. Przede wszystkim dostęp do pieniędzy przez internet sprawiał, że klienci mieli do dyspozycji o wiele więcej ofert, a to oznaczało większą konkurencję na rynku. Pożyczkobiorca mógł wybierać wśród pożyczek najbardziej dla niego korzystnych, najtańszych, o optymalnych warunkach spłaty. Internetowe pożyczki pozwalają w sposób absolutnie elastyczny wybierać nie tylko kwotę, jaką się chce pożyczyć, ale również czas spłaty zobowiązania (od miesiąca do nawet kilku lat), wysokość rat (od kilkunastu do kilkuset złotych) zaś w niektórych przypadkach również rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne, liczone w skali miesiąca lub roku). Dla rynku finansowego, który do tej pory był bardzo sztywny i tradycyjny takie zmiany okazały się prawdziwym szokiem. Poradziły sobie z nim jedynie dobrze przygotowane firmy, które istnieją na tym rynku do dzisiaj.

Co je wyróżnia?

Pożyczki internetowe są popularne z kilku niezależnych od siebie powodów. Eksperci wymieniają najczęściej łatwość z jej uzyskaniu (bez wychodzenia z domu, całkowicie mobilnie), zminimalizowane formalności (do niektórych wystarczy sam dowód osobisty), bardzo atrakcyjne oprocentowanie, brak marży i prowizji dla akwizytorów (które potrafiły podnieść koszty końcowe nawet o kilkaset złotych), optymalne warunki spłaty (pełna dowolność w ustalaniu liczby i wysokości rat). Za takimi pożyczkami przemawia również ich bezpieczeństwo; nie są udzielane na bardzo duże, wielotysięczne kwoty, więc o wiele łatwiej je spłacić niż na przykład bankowe kredyty. Zmniejsza się więc tym samym ryzyko wpadnięcia przez pożyczkobiorcę w spiralę długów, z której bardzo trudno wyjść bez pomocy z zewnątrz.

Stefan Rączka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.