Pożyczki dla firm, czyli kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje gotówki

Pożyczki dla firm, czyli kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje gotówki

Początki prowadzenia działalności gospodarczej nigdy nie są łatwe. Wymagają również posiadania sporych zasobów finansowych do rozkręcenia interesu. Nie zawsze przedsiębiorca dysponuje taką gotówką, więc szuka finansowania pośredniego. Jedną z jego form są pożyczki dla firm.

Krótka charakterystyka

Już w samej nazwie tego produktu finansowego widać wyraźnie, do kogo jest on adresowany. Wnioski o jej udzielenie mogą więc składać wyłącznie przedsiębiorcy. W większości przypadków dodatkowym wymogiem jest prowadzenie firmy na terenie Polski i tylko nieliczne podmioty udzielają pożyczek przedsiębiorcom zagranicznym. To nie jedyna różnica dzieląca firmowe kredyty od indywidualnych. Drugą jest sama forma zabezpieczenia, a więc wycenienie dotychczasowego majątku firmy i na jej podstawie określenie górnego limitu pożyczkowego.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Nie ma wątpliwości co do tego, że pożyczki dla firm umożliwiają o wiele szybsze rozwinięcie działalności i płynniejsze wejście na rynek. Atrakcyjne warunki spłaty, które może wynegocjować z pożyczkodawcą również mogą być sporym ułatwieniem funkcjonowania firmy, zwłaszcza jeśli na pierwsze duże zyski z działalności trzeba trochę poczekać. Korzystanie z zewnętrznego kapitału finansowego jest też forma niezależności przedsiębiorcy, który może poświęcić się rozwojowi swoich usług, znajdowaniu klientów i prowadzone kampanii reklamowej, zamiast martwić się o pieniądze. Samo uzyskanie takiej gotówki wbrew pozorom nie jest trudne, bo pożyczkodawcy starają się maksymalnie upłynnić i ułatwić ten proces poprzez zmniejszenie potrzebnej dokumentacji i formalności. W większości ofert pożyczkowych nie jest nawet potrzebne posiadanie żadnego zabezpieczenia przez przedsiębiorcę.

Pożyczki dla firm jako dofinansowanie

Badania przeprowadzane wśród przedsiębiorców prowadzących małe firmy (do pięciu osób) lub jednoosobowe działalności gospodarcze wskazują, że pożyczki takie najczęściej służą jako dodatkowe źródło dofinansowania niespodziewanych wydatków. W przypadku większych firm pełnią z kolei rolę kapitału przeznaczanego na rozwój i inwestycje.

Stefan Rączka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.