Pożyczki pozabankowe dla studentów – co na ten temat wiedzieć trzeba?

Studenci dzienni niezwykle rzadko pracują na umowę o pracę, czerpiąc z tego dochód. Utrzymują się głównie ze stypendiów, pieniędzy od rodziców, prac dorywczych. Banki, w większości przypadków, nie udzielają kredytów, czy pożyczek na podstawie takich dochodów. Co innego jeśli chodzi o kredyt studencki. Pozwala on na otrzymanie dużej kwoty z atrakcyjnym oprocentowaniem. Jednak wiąże się to m.in. ze spłatą przez kilkanaście lat, co nie dla wszystkich odpowiada. Młodzi ludzie wolą pożyczki przez internet, z brakiem lub minimum formalności, na krótki okresu czasu – od 7 do 30 dni. Kwota to maksymalnie 5000 złotych. Umowa zostaje zawarta online poprzez przelew 1 grosza, nie są wymagane zaświadczenia o dochodach, a pieniądze trafiają do klienta w 15 minut. Pożyczka dla studenta jest możliwa w firmach pozabankowych, spełniają one wszystkie wyżej wymienione warunki. Co jeszcze warto wiedzieć?
Odpowiednia pożyczka dla studenta- jak ją wybrać ?
Studenci są osobami młodymi, które nie posiadają doświadczeniach w produktach bankowych, jak i w samych finansach. Muszą wiedzieć, czym się kierować, na jakie aspekty zwracać uwagę, szukając odpowiedniej pożyczki. Powinni sprawdzić, czy dany pożyczkobiorca udziela pierwszej chwilówki bezpłatnie. Oczywiście jest to chwyt promocyjny, stosowany przez przedsiębiorstwa finansowe, aby zachęcić klientów do pożyczania pieniędzy. Wiadomo, że część z pożyczkobiorców skorzysta z ich oferty kolejny raz. Wiązać się to jednak będzie z dodatkowymi kosztami, oprócz samej kwoty pożyczki. Zazwyczaj jest to suma około 200 złotych miesięcznie, przy zobowiązaniu na 1000 złotych. Nie jest to dużo nawet dla studenta, ale można te pieniądze zaoszczędzić i skorzystać z pierwszej darmowej pożyczki w kilku firmach.
Pożyczka dla studenta – pomoc czy zagrożenie?
Nie wszyscy dorośli wiedzą, jak zarządzać finansami. Źródłem problemów zazwyczaj są:
- Duża ilość kredytów/zobowiązań,
- Raty niedopasowane do dochodów.
Najczęściej doprowadza to do spirali zadłużeń. Przekłada się to nie tylko na życie prywatne, ale i służbowe, a przede wszystkim finansowe. Pieniądze mają ogromny wpływ na każdy aspekt. Studenci biorący pożyczki na raty powinni dobrze to przemyśleć, zwrócić uwagę na co pieniądze przeznaczą. Jeżeli mają być to przyjemności np. impreza czy nowy telefon, lepiej jest poszukać dodatkowego zajęcia, tudzież pracy. Pożyczkę trzeba będzie zwrócić w miesiąc, a pieniędzy ze stypendium albo od rodziców może nie wystarczyć, jeśli kwota zobowiązania nie będzie dopasowana do możliwości finansowych.
Jak dbać o finanse?
Najważniejszą kwestią jest – oszczędzanie. Pożyczki dla studentów cieszą się dużym wzięciem, ponieważ są łatwo i szybko dostępne. Co jest odwrotnością oszczędzania. Niewiele osób umie to robić. Warto zacząć od zapisywania swoich wydatków, a następnie ich analizy na koniec miesiąca. Następnie zaznaczenia tych, które były zbędne i nadprogramowe, podsumowanie i przekalkulowanie na co można by te pieniądze przeznaczyć. Większe wydatki trzeba zaplanować dużo wcześniej, dzięki temu będzie można na nich oszczędzić. A to pozwoli uniknąć zaciągania zobowiązań w instytucjach pozabankowych.